Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Admin 25 lipca 2019

Koty są zwierzętami, u których bardzo łatwo jest wywołać stres. Warto więc by opiekun wiedział na jakie oznaki u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na wydarzenia wzbudzające niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie nadzwyczaj wyczulone. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; dużo mruczeć albo miauczeć; nadmiernie się myć; mieć spocone opuszki łap; trząść się; gubić sierść, ocierać się, oraz wykazywać nadmierną chęć uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Napinanie mięśni i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny nas zaniepokoić. W sytuacjach skrajnego, utrzymującego się stresu zwierzęta mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z weterynarzem żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często opiekun nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wywołać u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc reaktywne? Mogą to być m.in.:
przeprowadzka – znaczny stres, koty uznają mieszkanie jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowej osoby albo innego zwierzęcia
wyjazd opiekuna
remont lub przestawienie mebli
mała stymulacja – zwierzę się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
hałas
zbyt mała przestrzeń – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana opiekuna
śmierć lub wyprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
brak kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany takie jak nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i powoli przedłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do zwierzaka, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak powinien mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do ukrycia. Innym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. W sprzedaży istnieją też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności zawiezienia gdzieś kota.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kotów