Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Admin 2 sierpnia 2019

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Ze względu małe rozmiary może być świetną alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymogów, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest wielkość dna klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić klatkę o większym rozmiarze, w szczególności jeśli zamierzamy trzymać tam kilka zwierząt.Ważnym jest, aby pręty klatki nie były położone w dużych odległościach, gdyż grozi to utknięciem świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie i wysypują się z klatki. Alternatywą może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale jest znacznie twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto utrzymać czystość w klatce, natomiast ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę waszej świnki morskiej należy umieścić w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpieczna, gdyż będzie mieć norkę, gdzie może udać się na odpoczynek albo odstresować się, kiedy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Transportery-i-akcesoria-30218.html